Komiks jest powszechnie znaną formą, która często kojarzy się z pozycjami publicystycznymi charakterystycznymi dla najmłodszych czytelników, ale oczywiście dziecięce komiksy to zaledwie część tego, co określane jest pod tą nazwą. Równie popularne okazują się także komiksy o przeznaczeniu dla osób dorosłych, które powstały stulecia temu i silnie zostały spopularyzowane na przykład na terenie Francji, a w szczególności Stanów Zjednoczonych, które uznaje się za ojczyznę tej formy publicystycznej. Komiksy cechują się specyficznym podziałem na kilka konkretnych formatów. O jakich mowa? Zobacz dalej.
W głównej mierze na uwagę zasługują zeszyty komiksowe, ponieważ są one pierwszym z powstających ogólnie formatów tego typu. Wyróżniają się zwłaszcza tym, że są podobne do amerykańskich pierwotnych rodzajów komiksów, jakie były powszechne lata temu.

To najpierw zrodził się komiks zeszytowy, a dopiero później jego wszelkie inne rodzaje. Mówi się zwłaszcza o komisie zeszytowym, który nawiązuje do amerykańskiego formatu i cechuje się około dwudziestoma czterema stronami, jakie publikowane są co określony czas, a to jaki to jest już uzależnione przede wszystkim od konkretnego tytułu i danego formatu, ale na pewno chodzi o regularne odstępy czasu. W przypadku zeszytu frankofońskiego, mowaKosmetyki włoskie o czterdziestu ośmiu stronach. Z języka angielskiego, w Stanach ten rodzaj zeszytu komiksowego nazywany jest terminem comics. Inne modne formy komiksowe to z kolei również one-shot, album, tomik, ale także TPB oraz powieść graficzna.
Autor: