Do powszechnie znanych rodzajów komiksowych formatów zalicza się zeszyty. To zdecydowany numer jeden w tej kategorii pozycji literackich, bazujący w głównej mierze zwłaszcza na tym, że taki format był charakterystyczny przede wszystkim na obszarze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał i się rozpowszechnił na rozległą skalę. Nie oznacza to jednakże, że formaty komiksowe okazały się jedynymi dostępnymi typami komiksów. Warto także zwrócić uwagę na bogaty wachlarz rozlicznych innych opcji komiksowych. Jakie? O tym dowiesz się po lekturze tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.
W kontekście formatów komiksowych na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę na album. Jest to określenie odnoszące się do pojedynczego komiksu, to znaczy mamy tu na myśli jednorazowy komiks, jaki jest publikowany w postaci odrębnej pozycji literackiej, czyli stanowi nic innego jak osobą książkę. Jest także równie modnym rodzajem formatu komiksowego one-shot.

To również pojęcie wywodzące się z języka angielskiego, które wiąże się z nazewnictwem pojedynczego albumu, stąd takie określenie. Jest to album, który stanowi jeden konkretny komiks a nie całą książkę. W przypadku tomiku, bo i o takim typie komiksów można powiedzieć, jest to definicja stosowana w odniesieniu do albumów najczęściej komiksów mangi. W ogóle w odniesieniu do mangi stosowane jest pojęcie tomik, w szczególności zaczerpnięte z języka japońskiego,https://www.pftechnology.eu/pl/produkty/przenosniki-slimakowe-walowe-i-bezwalowe/ gdzie pojawiła się manga, a mianowicie wywodzi się od tamtejszego terminu tankobon. Nie możemy podczas charakterystyki popularnych wariantów komiksów zapomnieć również o TPB, a więc z języka angielskiego trade paperback. Jest to pojęcie związane z kilkoma zeszytami, czy też zbiorcze odniesienie do albumów.
Autor: psychodietetyk Wieliczka