W tłumaczeniu na język polski to gatunek zwany fantastyką naukową. Z języka angielskiegohttps://auto-szkola.com.pl/ obowiązuje z kolei jako termin science-fiction. Czym się charakteryzuje i o czym trzeba wiedzieć w kontekście tego typu gatunku książkowego oraz filmowego?
Termin fantastyka naukowa odnosi się z reguły do relacjonowania rozlicznych zdarzeń, do jakich często dochodzi w czasie przyszłym, a więc jest to prezentowanie futurystycznej rzeczywistości, w odniesieniu do realiów, w jakich przyszło tkwić autorowi opisywanej tu pozycji. W kontekście tego mowa o hipotetycznych następstwach takiego a nie innego obrotu spraw, jeżeli chodzi o rozwój techniki czy nauki.

W zasadzie na dzieła science-fiction, chcąc w pełni posługiwać się poprawną polszczyzną, zwykłoby się mówić utwory fantastycznonaukowe, jakie posiadają kilka charakterystycznych cech. Mowa tu między innymi o skutkach jakie pociągają za sobą wynalazki techniczne, ale i nowoczesne odkrycia naukowe. Niektóre jeszcze nie miały miejsca, bowiem autorzy tego rodzaju przedstawień wychodzą bardzo daleko w przyszłość, inne nie będą miały miejsca w ogóle, co wynika przede wszystkim z tego względu, że science-fiction wiąże się także z fantastyką, a więc wymyślonymi sytuacjami i zdarzeniami, jakie kompletnie nie muszą się nigdy zdarzyć i rozwoju, w jakim świat zupełnie nie musi iść. Według definicji Antoniego Smuszkiwicza, jako science-fiction czynawodnienia ogrodów tarnów jak ktoś woli fantastyki naukowej, chodzi o to, aby zachowywać pozory jakie polegają na przestrzeganiu reguł prawdopodobieństwa.
Autor:

Kategorie: O komiksach