Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile prawdy jest w science – fiction? Czy wiesz, jakie są zasadnicze różnice między gatunkiem zwanym science-fiction, a fantasy? Dlaczego oba wspomniane kierunki tworzenia, czy to przedstawień filmowych, czy też gatunków książkowych bazują na pewnym podobieństwie do horrorów? Wszystkiego, co niezbędne i szczególne odnośnie tytułowej formy jaką jest science-fiction okazuje się być zawarte w dalszych akapitach niniejszego wirtualnego poradnika, do lektury którego serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych.
Termin science-fiction wywodzi się oczywiście z języka angielskiego i odnosi się do terminu, który powszechny był tam mniej więcej w latach dwudziestych minionego stulecia. Wprowadzony został natomiast za sprawą Hugo Gernsbacka, który był amerykańskim wydawcą i jako pierwszy spopularyzował ten charakterystyczny gatunek. Jego specyfika wiąże się zaś zwłaszcza z tym, że jest to fantastyka naukowa, a więc ciężko to jednoznacznie określić, natomiast nie da się w związku z silnym rozwojem opisywanego typu formatu ująć go w granice definicji. W szczególności warto wspomnieć o tym, iż science-fiction stworzone zostało na rozległą skalę w roku 1953, ponieważ to wtedy powstała pierwsza na ten temat teoria, a jej autorem okazał się Isaac Asimov.

W jego definicji była to specyficzna gałąź literacka, jaka tworzona była poprzez wpływanie na rozwój nauki przez istoty ludzkie i odwrotnie – oddziaływanie na jednostki ludzkie przez efekty współczesnego rozwoju nauki. W szczególności bazowano tu na opisie postępu naukowego oraz wiążących się z tym efektów i następstw.
Autor:

Kategorie: O komiksach