Pierwsi twórcy komiksu to osoby, które stanowiły zwolenników zwłaszcza satyrycznych utworów, niedługich, a przy tym opatrzonych śmiesznymi dymkami z komediowymi treściami. Stanowiły one podwalinę do stworzenia komiksów w dzisiejszym wymiarze. Niemniej jednak, to że na przełomie dziewiętnastego oraz dwudziestego stulecia powstawały formaty komiksowe w USA, nie oznacza, że były to faktycznie pierwsze przejawy komiksów. Oczywiście nie takie, jak te w dzisiejszym rozumieniu, ale również można je zaliczyć do komiksowych formatów, ciekawe historyjki zdaniem badaczy powstawały prawdopodobnie na terenach zamieszkiwanych przez dawne pokolenia średniowieczne. O czym mowa?
Komiksy w tamtejszym wydaniu stanowiły nic innego jak opowiastki obrazkowe w swym charakterze, które zostały opatrzone dodatkowymi komentarzami, niedługimi, ale niosącymi pewne konkretne przesłania satyryczne, podsumowania czy sytuacje okolicznościowe. W ten sposób przykładowo decydowano się na budowanie komiksów, jakie miały upamiętniać historie osób świętych oraz czyny bohaterskie.

W ten sposób powstała między innymi sławetna tkanina z Bayeux. Ten rodzaj malowideł oraz miniaturowe przedstawienia były przekazywane najpierw ustnie, a później upamiętniane w malowidłach. Graficzne formy o jakich wyżej wspomniano stały się masowo produkowanymi typami komiksów już w czasie nowożytnym, ponieważ to właśnie wówczas rozwinął się druk oraz satyryczne grafiki, jakie w większości przypadków stanowiły grafiki o podłożu politycznym.
Autor:

Kategorie: O komiksach