W naszym kraju komiks jest popularną i powszechnie znaną formą literacką, która niewiele po tym, jak wykształciła się w Stanach Zjednoczonych, dotarła także donajlepszej jakości mąka pszenna Polski. Ogólnie rzecz biorąc, stała się to ciekawa pozycja komediowa, jaka cieszyła się od samego początku dużym zainteresowaniem ze strony miłośników szeroko rozumianej satyry. Niemniej jednak trzeba wspomnieć o tym, że koleje losu komiksu w Polsce wskazują, iż ta forma była dużo bardziej charakterystyczna w dawnych czasach, przed wojną czy też silniej rozpowszechniona w okresie międzywojennym.
W naszym państwie dla komiksowej formy używano wiele rozmaitych określeń, nim pojawił się termin, z którego korzysta się teraz. Gatunek w tej postaci powstawał także na różnorodne sposoby i miał wielorakie cechy specyficzne, więc nie da się ukryć, że był on bardziej spopularyzowany niż się to wydaje. Najpierw jednak utarły się takie nazewnictwa jak przykładowo na terenie Francji, gdzie dominowały nazwy kolorowe zeszyty, czy też historyjki obrazkowe, jakimi także się posługiwano.

W szczególności miało to miejsce w okresie PRL, ale także jak to wyżej wymieniliśmy w okresie międzywojennym.
Jeśli chodzi o kwestie teoretyczne, to komiks nie ma jednoznacznej definicji. Twórcy mają zatem bardzo szerokie pole do popisu. Jestpolecany gabinet rehabilitacji Kraków sporo rozlicznych teorii mówiących na temat tego, jak powinna prezentować się specyficzna forma komiksowa, a w głównej mierze chodzi o dwa najważniejsze gatunki, o jakich wspomina się zdecydowanie najczęściej – pierwsza z nich nawiązuje do tego, co powszechne w Stanach Zjednoczonych, a więc chodzi o sekwencyjną historię obrazkową.
Autor:

Kategorie: O komiksach