Pierwsze komiksy w Polsce zrodziły się w okresie międzywojennym, a szerokie ich rozpowszechnienie pojawiło się przede wszystkim w trakcie drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po niej. Wówczas kształtowane komiksowe obrazki cechowały się w głównej mierze naśladownictwem satyry, jaka w tym samym okresie była popularna na przykład na obszarze Stanów Zjednoczonych, które uchodzą za ojczyznę tej formy literackiej. W świecie komiksu dużo dostrzega się nie tylko komediowych treści, ale też typowej satyry politycznej, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że ten gatunek wyrósł właśnie w tym czasie. Pewne zmiany w zakresie funkcjonowania komiksu w Polsce dostrzeżone zostały zaś po roku 1989. O co w nich chodziło? Co uległo przeobrażeniu? Więcej na ten temat poniżej.
W szczególności warto zwrócić uwagę na to, że komiks pojawił się w roku 1989 w zupełnie innej odmianie i formie. Przede wszystkim, przestały być to już tylko i wyłącznie rozliczne tłumaczenia amerykańskich wersji komiksowych, jakie stanowiły serie dotyczące superbohaterów.

Pierwsze nich pojawiły się w dziewiętnastym stuleciu i stanowiły zdecydowanie najmodniejszy rodzaj komiksów. Wraz z biegiem czasu jednakże postać proponowanych konsumentom komiksów systematycznie urozmaicano. Efektem tego stało się silne zróżnicowanie komiksu oferowanego czytelnikom na początku dwudziestego pierwszego stulecia. Olbrzymie zmiany w tym zakresie przyniósł między innymiDystrybutor chemii gospodarczej rok 2015, ponieważ to wtedy zaczęto pisać komiksy w języku polskim, które były zupełnie urozmaicone i całkowicie odmienne od tych, jakie wcześniej prezentowano. Było to przeszło dziewięćset rozlicznych tytułów.
Autor: zbiornik na deszczówkę 1000l

Kategorie: O komiksach